AI Gothenburg | En ny hub för AI startups i Göteborg

Du visar för närvarande AI Gothenburg | En ny hub för AI startups i Göteborg
  • Inläggskategori:AI / Göteborg

Idag publicerade GP en artikel om att AI Gothenburg ska öppna som en startup hub i Göteborg vid Järntorget. Det tycker jag är väldigt spännande och något som verkligen behövs här. Jag har länge varit intresserad av olika startup hubs och coworking-ställen och besökt flera, både i Berlin, Köpenhamn och runt om i Centraleuropa. Ett ställe som jag älskade var till exempel Factory Berlin, där frilansare, startup-grundare och studenter arbetade bredvid varandra och möttes frekvent i sociala tillställningar. Jag hoppas att vi nu kommer att se något liknande här i Göteborg!

Relaterat: Jobba från coworking space – Min erfarenhet från Factory Berlin

Vad är AI Gothenburg?

Business Region Göteborg beskriver AI Gothenburg som ett samlingsställe för early-stage startups, där grundare ska få möta potentiella samarbetspartners och andra startup-grundare för att bilda en innovation hub. Fokuset kommer vara just på AI-baserade produkter, ett område som växer otroligt snabbt idag.

På AI Gothenburgs hemsida (aigothenburg.com) kan man ansöka om att bli en founder, partner eller supporter. För att bli en founder behöver man antingen vara precis i början av sin idé eller redan ha påbörjat byggandet av ett företag, men behöver hjälp med att komma vidare. Blir man antagen så får man tillgång till gemenskapen, vilket inkluderar bland annat kommunikationskanaler online (WhatsApp-gruppchatt), potentiellt fysisk kontorsplats, coachingsessioner och 12-månaders tillgång till AI-verktyg såsom Lovable.

Startupmöjligheter för Göteborgs IT-studenter!

Jag undervisar just nu på Chalmers inom UX, digital produktdesign och mjukvaruutveckling (interaktionsdesign och software engineering) och tycker att detta kan vara ett otroligt bra tillägg till våra studenter. Det är så många av våra studenter som är ambitiösa, duktiga, smarta och vill driva eget.

Men många känner att de behöver flytta från Göteborg till Stockholm eller utomlands för att ta del av en levande entreprenörsanda. Det var just den anledningen som drev mig att flytta till Berlin för flera år sen när jag ville starta eget för första gången. Jag ville få vara en del av en kultur där man är omringad av andra ambitiösa människor och tyckte inte att jag kunde hitta det här. Förhoppningsvis kan initiativ som detta ändra på det.

Visst har vi redan stora AI-intresserade företag här såsom Volvo, Ericsson och större konsultbyråer och AI-initiativ som AI Sweden. Men det är inte samma sak som ett litet team på 3-5 personer som vill och kan röra sig snabbt, anamma den nyaste tekniken och experimentera med kvicka förändringar.

Det ska bli spännande att se vad som händer med det här initiativet och jag känner mig själv lite sugen på att ansöka!

Lämna ett svar